Hangfalszettek

Az egyben árult rendszerek esetén sokkal szűkebbek a döntési lehetőségeid, ha a házimozi-rendszered legfontosabb elemére, a hangfalakra kerül a sor. Alább összefoglaljuk, mikre érdemes figyelned a rendszer kiválasztásakor.

Elülső hangfalak

Az apró tízcentis modellektők kezdve a hatalmas torony-hangfalakig sok típus közül válogathatsz ízlésednek és igényeidnek megfelelően. A legjobb kis hangszórók kiváló hangzást biztosítanak, ám korlátozott a basszusuk és a hangerejük. A legnagyobb méretűek (min. 1 méter magasságúak) összességében véve a legjobb hangteljesítményt nyújtják, a 20-30 cm-es modellek pedig jó kompromisszumot kötnek az esztétikus látvány és a jó hangzás között.

Középső hangfal

Mindaz, amit az elülső hangszórókkal kapcsolatban leírtunk, itt is érvényes. A hangfalszett ezen része felelős a zene, a DVD-hang és egyéb hangeffektusok legnagyobb részének a visszaadásáért. A legkisebb, 20 cm-es modellek nem zavaróak az összlátványban, de hangzásukban gyakran találhatsz kivetnivalót

Hátsó surround hangfalak

Egy hagyományos 5.1 rendszer egy párt használ ezekből, ezeknek a hallgató 2 oldalán kell elhelyezkedniük. Az újabb Dolby EX/DTS ES 6.1 rendszerek 1 vagy 2 surround hangfalat tartalmaznak, amik a hallgató mögött vannak elhelyezve.

Mélynyomó

A mélynyomók nagyobb basszus hangzást biztosítanak a szatellit-hangszóróknál. A méretből általában jól lehet következtetni, hogy a hangfal milyen minőségű és mennyiségű basszus hangzást képes előállítani. Az olcsóbb integrált rendszereknél a mélynyomó általában a vevőegység erősítőjéhez kapcsolódik, míg a jobb berendezések esetében saját beépített erősítője van.

Egy- és többutas hangfalak

A hangfalaknak 3 fajtája létezik:

Egyutas: csak
mélysugárzó
Kétutas: mély- és
magassugárzó (csipogó)
Háromutas: mély-, közép-
és magassugárzó

Általában a kétutas hangfalak jobb hangzást biztosítanak az egyutasoknál, amiket rendszerint a legolcsóbb kopakt rendszerekben használnak. A háromutas modellek még ennél is jobban teljesítenek. Egyes kivitelezések 1-2 extra mélyhangszóróval rendelkeznek, bár ez nem befolyásolja azt, hogy melyik típushoz tartoznak – ugyanúgy háromutas egy 2 mélyhangszóróval, és 1-1 magas- és közepes hangszóróval rendelkező modell. A többutas hangfalak természetesen drágábbak, mint az egyutasok.

Fali hangszóró

Ezek főleg falra helyezett plazma- vagy laposképernyős TV-k kiegészítőiként jönnek jól (egyes modelleket direkt úgy terveztek, hogy kinézetben is jól passzoljanak hozzájuk). A fali hangszórók a falba beépített modelleket is helyettesíthetik, azoknál jobb hangzást nyújtva. További előnyük, hogy nem foglalnak helyet a szoba padlóján.

Hangszórók csatlakoztatási lehetőségei

A legtöbb olcsóbb hangfal csiptetős csatlakozókat használ, ami nem a legbiztonságosabb rögzítése a vezetékeknek. A banán aljzatok jobbak ebből a szempontból, és csupasz vezetékvégződéseket, és banándugókat is képesek fogadni. Banándugókat beszerezhetsz bármilyen audió üzletben.

Néhány felső kategóriás berendezés biwire ("kétvezetékes") összekapcsolásra is képes, ezek kétféle csatlakozókészlettel rendelkeznek: a csatlakozók egyik fele a magassugárzók, a másik fele a mélysugárzó csatlakoztatására alkalmas – sok gyártó árul speciális biwire kábeleket. Ezzel a megoldással megoldással jobb hangminőséget lehet elérni karakteresebb és részletesebb basszussal.