Energiafelhasználás és más fontos szempontok

Nem mindegy, mennyit fog fogyasztani a hűtőszekrényünk az évek során, illetve mennyire tudjuk majd kényelmesen használni a készülékünket. Számos olyan bosszantó dologba botolhatunk majd bele, amik kellő odafigyeléssel elkerülhetőek.

Energiacímkék, amikre figyelni kell

Az éves energiafogyasztás, a normál- és fagyasztótérfogat és a zaj is megjelenik az energiacímkén.
A vételáron felül az energiafogyasztás a leginkább húsba vágó jellemzője a hűtőknek. Összehasonlításukhoz az Európai Unióban kötelező a forgalmazóknak a hűtőgépek energiacímkéjét feltüntetni. Mivel azonban a korábban használt kategóriák mára elavultnak tekinthetők, ezért 2010 decemberében az EU módosította az energiacímkét, mely alapján az éves energiafogyasztást (kWh) rendezte új kategóriákba. Ezen kívül a címke tájékoztatást kell adjon még a hűtő össztérfogatáról (liter), a mélyhűtő térfogatáról (l), valamint a zajszintről (dB) is.

A régebbi címkék használata csak 2011 végéig engedélyezett, 2012 elejétől a gyártók már csak az új címkével hozhatják forgalomba termékeiket. A régebbi A osztály és a jelenlegi A osztály nagyjából ugyanazt a fogyasztást jelenti, a technikai fejlődéssel azonban megjelentek a még korszerűbb készülékek, melyekre új kategóriákat alkottak a jobb összehasonlíthatóság érdekében. A kategóriák között  a B, C és D fokozatok egyre kevésbé hatékony, az A+, A++ és  az A+++ egyre kisebb fogyasztást jelent természetesen.

Akit mélyebben érdekel ez a kérdés, anak a  CECED  magyarországi honlapja kínál bővebb információt.

Jég nélkül és „sterilen”

Két olyan szempont van, amit mindenképpen érdemes megfontolni:

Az első az automata leolvasztás, vagy a jegesedésgátló kialakítás, a „no frost” funkció. Szerencsére ma már ezek nélküli hűtőket nem forgalmaznak, ha netán mégis összeakadnánk eggyel, sürgősen felejtsük el (vagy legalább kérdezzünk rá, van-e oka speciális oka ezek hiányának). A hűtőtérben lerakódó jég csökkenti a hűtőnk teljesítményét és csökkenti a hasznos belső tér nagyságát. Automata leolvasztáskor az elolvadó jég vize egy tárolóba kerül, melyből vagy nekünk kell eltávolítani, vagy a kompresszor felé juttatva, az ottani hő a kültérbe elpárologtatja. No frost hűtő esetében, pedig a technológia által egyáltalán nem képződhet jég a belső térben.

A másik szempont a hűtőtér antibakteriális bevonata. Sokat nem kell magyarázni, miért is jobb egy ilyen hűtő, hiszen senki sem örül annak, ha a készülékben lévő élelmiszert idő előtt ki kell dobnia a megtelepedett baktériumok vagy penésztelepek miatt, ráadásul ilyenkor nem árt ugye egy teljes belső tér fertőtlenítés sem. Ez a bevonat persze csak lassítja a mikrobák szaporodását, azt teljesen megállítani nem képes.

Fontos apróságok, hasznos extrák

Rengeteg olyan másodlagos jellemző játszhat még szerepet azonban a kiválasztásnál, mely az alapvető funkciókat nem befolyásolja, mégis kényelmi, vagy esztétikai szempontból befolyásolhatja a döntésünket. Ne feledjük azonban, hogy ezek általában felárral járnak. Csak a legextrémebb dolgokra gondolva, a legtöbb extrát az amerikai típusú készülékekbe szokták beépíteni. Ilyenek például a jégkocka készítő automata, külső csapos italhűtő, vízszűrő vagy az ajtóra épített televízió.

Természetesen lehetnek kevésbé extráknak tekinthető jellemzők is, mint például az üvegpolcok, az átlátszó tárolóedények vagy a belső hőmérő a készülékben. Mérlegelnünk kell még a vásárlás előtt, hogy megéri-e azt a plusz költséget, amennyivel miattuk drágább a hűtő. Amit érdemes még megnézni az az, hogy mekkora és mennyi üdítős/sörös/boros stb. palackot/üveget tudunk az ajtón kialakított tárolóban elhelyezni. Legvégül persze érdemes meggyőződnünk a ma már alaptartozéknak tekinthető jellemzők meglétéről. Ide tartozik a hűtőtér megvilágítás ajtónyitáskor, vagy a könnyen elérhető hőszabályzó kapcsoló a hűtőtérben.

Tipp: Érdeklődjünk az eladónál a polcok, tárolórekeszek beszerezhetőségéről és áráról, hiszen ezek könnyen tönkre mehetnek. Amennyiben ezek pótlására nincs, vagy csak igen körülményesen, esetleg nagyon drágán van lehetőség – pl. külföldről hozatja a szerviz –, akkor érdemesebb másik típust választanunk.

Hova nyíljon az ajtó?

Utoljára, de nem utolsósorban, térjünk ki a hűtők ajtajára is. Pontos elképzeléssel kell rendelkeznünk arról, melyik irányba akarjuk majd nyitni a készülék ajtaját. Fal mellett álló hűtő esetében a fal felé, az arra „rányíló” típusú ajtó nem túl szerencsés megoldás, hiszen nem fogjuk tudni kihúzni a tárolórekeszeket, mivel az ajtót sem tudjuk teljesen kinyitni. Későbbi költözésnél is változhat a nyitási irány. Éppen ezért célszerű olyan hűtőt választani, amelynek kinyitott ajtaja nem lóg ki az hűtő oldalának síkjából, illetve az ajtó átszerelhető, és így a másik oldalról is nyitható.