Mikrós újdonságok, kiegészítők és tanácsok

A mikrohullámú sütők fél évszázados múltra tekintenek vissza, de a fejlesztés nem állt még le, egyre többet tudnak a mai készülékek. 


Annak ellenére, hogy a mikróként becézett eszközök eredeti nevében szerepel a sütő szó, többnyire a grill funkció ellenére sem alkalmasak igazi sütésre, csak az ételek melegítésre, fagyasztott ételek kiolvasztására használhatóak. Ám, ha meg tudjuk fizetni, érdemes a legmodernebb „mindentudó” mikrókkal is megismerkednünk.

A jövő mikrói, már ma

Sütővel kombinált mikró: helytakarékos megoldás
Sütővel kombinált mikró: helytakarékos megoldás
mostanában egyre több gyártó kínál olyan mikrosütőt, mely kombinálva van a hagyományos hőlégkeveréses sütő képességekkel. Ezek a készülékek az abszolút felső kategóriában találhatók meg, és gyakorlatilag olyan sütési és melegítési feladatok is kivitelezhetők velük, melyek mikrókban nem, hanem kizárólag hagyományos sütőkben végezhetők el.

Nem csak a hőlégkeveréses sütők, hanem a kenyérsütők funkcióit is kezdik átvenni ezek az eszközök. Például az Elektroluxnak van olyan mikrója, ami teljes mértékben kiváltja a kenyérsütő gépeket, tehát egy olyan sokoldalú készüléket működik, ami mikróként, sütőként, grillként és kenyérsütőként is alkalmazható a konyhában.

A Panasonic újdonsága az inverteres technológia, ami szakít a hagyományos transzformátoros felépítéssel, tehát egyszerűbben, kevesebb alkatrészből állítható elő a készülék, emiatt a tömege kisebb a hagyományos mikrókénál. Ezenfelül a hatásfok is javul, ugyanis ezek a mikrók nem szakaszosan sugároznak, mint a hagyományos magnetronos típusok, hanem folyamatosan, ezáltal rövidebb idő alatt, vagy kisebb teljesítménnyel képesek ugyanarra a hőfokra melegíteni az ételt. Nem utolsó sorban a folyamatos működés hatékonyság szempontjából is jobb, ami azt jelenti, hogy a melegítés egyenletesebben történik, mint a hagyományos technológiát alkalmazó mikrókban.

Forgótányérral vagy anélkül

A grillezőtállal a zöldségeket saját levükben párolhatjuk, így jobban megőrzik az ízüket
A grillezőtállal a zöldségeket saját levükben párolhatjuk, így jobban megőrzik az ízüket
A mikróval kapcsolatos gyakori kérdés, hogy miért kell az ételnek forognia egy tányéron. Ennek oka a fizikában keresendő: a mikróban olyan állóhullámok jönnek létre, melyek nem képesek egyenletesen betölteni a készülék egész belső terét, azaz bizonyos részek teljesen „árnyékban” vannak, más pontok viszont teljesen be vannak sugározva. A forgó tányérral elérhető, hogy az étel minden pontja áthaladjon az energiadús helyeken. A mikróban történő melegítés ugyanis nem úgy történik, mint a tűzhelyen, ahol a lábos melegítésével adjuk át a hőt a lábos tartalmának, hanem a mikrohullámok a tál tartalmát, azaz az ételt közvetlenül melegítik. (Sajnos van kivétel, amikor a tál jobban melegszik, mint az étel – ez a crisp tálak kivételével inkább hátrány, mint haszon. Ilyen esetben érdemes másik tálat választani.)

Mostanság nem mindegyik mikrosütőben van forgótányér, az ilyen készülékekben megoldott a hullámok irányának folyamatos változtatása, ami egyenletes melegítést tesz lehetővé forgás nélkül is.

A Samsung például hármas sugárzóval, TDS-sel (Triple Distribution System) igyekszik egyenletesebb energiaelosztást biztosítani a készülékeiben. Ennek ellenére a TDS-es készülékek is használnak forgótányért.

Kiegészítők

A mikró kiatakarításában segít a gőztisztító betét
A mikró kiatakarításában segít a gőztisztító betét
A gyártók sokféle kiegészítővel kedveskednek a vásárlóknak. Ezalatt nem az olyan alaptartozékokat értjük, mint a grill állvány vagy a sütőpolc, hanem például a párolóedények, amik lehetnek műanyagból és fémből is. Ezek lényege, hogy az ételek kipárolgását és gőzeit nem engedik eltávozni, hanem az edény falát melegítve a kicsapódó nedvesség alakul folyamatosan gőzzé, ezzel párolva a benne lévő ételt.

A másik kedvelt kiegészítő a crisp tál, amiről korábban már szóltunk. A crisp tál lényege, hogy a mikrohullám közvetlenül képes a tálat felmelegíteni, így az étel a tállal érintkezve ropogósra sül (elsősorban pizzákhoz és tésztafélékhez ajánlott a használata).

Ha a főzést meg akarjuk úszni komolyabb takarítás nélkül, akkor vásároljunk fröccsenésgátlót, amely tulajdonképpen egy nagy műanyag edény (azzal a különbséggel, hogy ezen vannak lyukak is, ahol a gőz távozhat), amivel a tányért vagy tálat befedhetjük.

A mikrosütő és a fém viszonya

Mindig azt halljuk, hogy mikróba ne tegyünk fémet, ám valójában ez egy hiányos megfogalmazás. Már csak azért is, mert a mikrók belseje többnyire fémből van, sőt az ajtón található védőháló (mely megakadályozza a kisugárzást) is egy fémháló. Valójában nem történik semmi, ha kávénkba benne felejtjük a kanalat és úgy rakjuk a mikróba. Mint említettük, számos párolóedény és a crisp tál is fémből van.

A problémát leginkább a kis keresztmetszetű fém dolgok jelentik, mint a fóliák és az aranyozott-ezüstözött szélű tányérok, ezek ugyanis könnyen felmelegszenek és elégnek, illetve elégetik az alattuk lévő hordozót, illetve a velük érintkező ételt.

Ez persze nem jelenti azt, hogy nyugodtan tegyünk fémedényt a mikróba! A fémoldalak ugyanis teljesen visszaverhetik a mikrohullámokat, így azok az ételhez nem jutnak el – abban nem nyelődnek el hővé alakítva energiájukat –, hanem tönkreteszik a készüléket.