Teljesítmény, alapfunkciók és karbantartás

Ha sikerült eldöntenünk, hogy milyen kialakítású páraelszívóra van szükségünk, több dologra kell még nagyon odafigyelnünk. 

Mire figyeljünk még?

Elsőként arra, hány köbméter levegőt képes óránként kiszívni/átszűrni a készülék. Ne törődjünk a motorok számával, ezek elektromos teljesítményfelvételével, az igazi hasznos teljesítményét nem ebből látjuk!
  • Légszállítás. Először is számoljuk ki, hogy hány köbméteres a konyhánk légtere, és ezt mennyi idő alatt tudja megmozgatni a készülék. Minél gyorsabban történik a légcsere, annál tisztább lesz a levegő körülöttünk.
  • Zaj. Minél kisebb dB érték van megadva, annál csendesebb. Igyekezzünk halkabb berendezést választani, különben szélviharban fogjuk érezni magunkat.
  • Világítás: szinte kivétel nélkül minden páraelszívó rendelkezik típustól függetlenül világítással, mely az egyszerűbb használatot és a balesetek elkerülését teszi lehetővé. Esetlegesen a világításon fényerő fokozatok (lámpák száma) is állíthatók.
  • Zsírszűrő. Ugyancsak minden darab rendelkezik zsírszűrővel is, mely segít megakadályozni, hogy a páraelszívó nagymértékben koszolódjon. A fém filterek mosogatógépben is tisztíthatók. Győződjünk meg róla, hogy egyszerűen tudjuk ezt a szűrőt majd kiemelni és visszahelyezni.
  • Aktívszén szűrő. Az összes keringetéses üzemű páraelszívóba szerelhető (többnyire külön vásárolandó) aktív szénszűrő. Érdemes előre kiszámolni, mennyibe fog kerülni a szűrők cseréje évente. Papír szűrők esetében is érdemes meggyőződnünk arról, hogy lesz majd honnan beszerezni a pótlást.
  • Fokozatok száma. Az összes modell több, mint egy fokozattal rendelkezik az elszívásnál. Általában három fokozat van, melyek közül kényelmesen lehet kiválasztani a nekünk megfelelőt.

Karbantartás

A pára- és szagelszívók egyszerű eszközök, ám a többi konyhai eszközhöz hasonlóan rendszeres tisztítást igényelnek. Megszabott időnként érdemes tisztítani és cserélni a különböző szűrőket, továbbá fontos, hogy az egész gépet is alaposan áttisztítsuk, legalább 4-5 hetente. Mivel a páraelszívók használat közben zsírosodnak és erősen koszolódnak, ezért jobb minél előbb eltávolítani a szennyeződéseket, ugyanis a halmozódó kosz nemcsak nehezebb letisztítani, de a gépünk teljesítményére is kihathat a sok szennyeződés (eltömődnek a szűrők).

A legtöbb alkatrész jól tisztítható, különösebb odafigyelés nem igényel, de például az úgynevezett INOX részekből álló darabokat óvatosan, megfelelő eszközökkel lehet csak tisztítani, mert nagyon karcolódnak.

Tisztítás után minden elemet csak akkor szereljünk vissza, ha tökéletesen megszáradtak!