Csatlakozók

A számítógépek sokféle porttal rendelkeznek, mindegyik egy-egy periféria csatlakoztatására alkalmas (pl. monitor, hangszórók, billentyűzet, egér, nyomtató). Ugyanígy a különböző digitális készülékek is ezeken a portokon keresztül csatlakoznak a géphez (pl. digitális fényképezők, videó kamerák, MP3 lejátszók, PDA-k stb.).

USB és FireWire

Bár még a gépek alapjapjai még többnyire támogatják őket, a régi típusú portokkal – pl. soros és párhuzamos portok - már nem nagyon kell foglalkoznod, kivéve, ha néhány ősrégi perifériát használsz még mindig. Ezeket nagyrészt felváltották a gyorsabb USB portok, amikkel nyomtatók, digitális fényképezők, MP3 lejátszók, PDA-k stb. csatlakoztathatók. Sokféle egér és billenytűzet is már USB portokat használ a régi PS/2-es helyett. 480Mbps-os sebességgel az újabb USB 2.0 már 40x gyorsabb, mint az USB 1.1. Azt tanácsoljuk, hogy legalább 4 db. USB 2.0 porttal rendelkező gépet keress, hiszen rengeteg csatlakoztatható eszköz van, de könnyen találsz 6-8 ilyen porttal rendelkező gépet is.

Manapság a legtöbb esetben a számítógép elülső oldalán is találhatóak portok, kényelmi okokból, hogy könnyebb legyen a különféle a digitális berendezések (fényképező, MP3 lejátszó stb.) csatlkazotatása. Így nem kell a gép hátánál kutakodni a csatlakozó után minden egyes alkalommal, amikor az MP3 fájllistádat akarod frissíteni vagy a fényképeidet megnézni.

A FireWire, másnéven IEEE 1394 vagy iLink, egy másik népszerű port típus perifériák számára. A szabványt az Apple fejlesztette ki, és leginkább digitális videó kamerák és külső merevlemezek csatlakoztatására használják. A FireWire legfrissebb változata (FireWire 800), ami nemrég jelent meg, már 2x akkora sebességű (800Mbps), mint az előző (FireWire 400).

Audió és videó portok

Sok rendszerben a kék színű VGA-port az alaplapba van építve és a gép hátsó lapján keresztül érhető el: erre egy CRT monitort vagy analóg LCD képernyőt csatlakoztathatunk. Ugyanezt a csatlakozási lehetőséget egy grafikus kártya is nyújthatja, néhányuk ezen kívül - fehér színnel jelölt - DVI csatlakozást is biztosít, amire a digitális LCD képernyőknek van szükségük. Ha a gépedet a TV-vel akarod összekapcsolni, egy S-Video porttal rendelkező rendszerre van szükséged.

A jó hangfeldolgozást a PC egy integrált chipkészleten vagy egy hangkártyán keresztül teszi lehetővé – hasonlóan, mint a grafikus megjelenést a grafkus processzor vagy a grafikus kártya. A hangkártyás megoldás jobb hangminőséget eredményez, nagyobb teljesítményt és több szolgáltatást is nyújt. Ha fontos, milyen minőséget nyújtanak a számítógépes játékok és DVD-filmek hang szempontjából, mindenképp szerezz be egy hangkártyát. Ha rendelkezel géphez csatlakoztatott digitális hangfalakkal is, ellenőrizd, hogy megvannak-e a megfelelő digitális és audió kimenetek a hangkártyán (ez az ún. S/PDIF -. Sony/Philips Digital Interface).

Kapcsolódás az Internethez

Ha még betárcsázós Interneted van, egy modemcsatlakoztatóra van szükséged, ezt szokták RJ-11 portnak is nevezni. Egyes alaplapokba be van építve, más esetekben egy külön kártyán található. Szélessávú Internet-eléréshez Ethernet portra van szükséged. Többnyire ez is az alaplap része, de ha nem, akkor egy ún. hálózati kártyát kell keresned. Már léteznek olyan gépek is, amik vezetéknélküli hálózati csatolót is tartalmaznak. Kábelre azért szükséged lesz, hisz áramot kell adnod a gépnek, de így a PC-det könnyebben bekötheted egy helyi vezetéknélküli hálózatba.