Videójátékok és számítógép a tévén

A DVD-lejátszáson kívül még sok egyéb olyan dolog van, amit eredetileg nem egy TV képernyőjére szántak, mégis ott szeretnénk azt megjeleníteni. Adunk néhány tippet, mire figyelj oda, ha nem csak a Barátok köztöt akarod nézni az új tévéden.

Játékkonzolok

Az Xbox, a PlayStation, és a GameCube profi grafikája maximálisan kihasználja a legdrágább és legjobb készülékek lehetőségeit, de még az olcsóbb TV-k is kiválóan alkalmasak néhány extra funkció ellátására.

  • Elülső bemenetek. Egy sor audió/videó bemenet található a TV elülső részén, ami könnyűvé teszi a játékkonzolok vagy videókamerák csatlakoztatását a készülékhez.
  • Képmódok. Sok TV rendelkezik előre beállított képmódokkal, amik a kontrasztot, fényességet stb. határozzák meg. Egyes beállítások nagyon magas értékeket adnak meg ezekhez a paraméterekhez, a képet ezzel jól láthatóvá és élénkké téve. Ha szereted a nagy fényességű képet, a berendezés ‘Game’, ‘Vivid’, vagy ‘Sports’ módjai érdekelhetnek igazán.
  • S-Video bemenetek. Minél jobb minőségű a kapcsolat, annál jobb lesz a konzol grafikája, ezért minimum egy S-Video összeköttetés az ajánlatos a hagyományos kompozit csatlakozó helyett, amit a kompozithoz csomagolnak.
  • Komponens RCA/SCART videóbemenet. Ahhoz, hogy a legjobb videóminőséget hozhasd ki a berendezésből, használd valamelyik összeköttetést-fajtát a kettőből. Akár ezeket, akár S-Video bemenetet használsz, valószínűleg még venned kell egy speciális adaptert a hozzá tartozó kábelekkel 2-5000 Ft-ért. Ezek közül néhányon digitális hang-csatlakozók is vannak, de ha tényleg ki akarod használni a játékkonzol jobb hangminőségét, egy házimozi-rendszerre vagy egy surround hangrendszerre van szükséged, optikai-digitális csatlakozóval és Dolby Digital-támogatással.
  • Képernyő beégés. A legjobb TV-k némelyikén (néhány plazmaképernyős vagy hátsó projektoros CRT-vel rendelkező modellen) a nagyon fényes állóképek, ha sokáig változatlanul maradnak a képernyőn (például egy lepause-olt játék vagy egy állandó grafikai elem) ún. beégést okozhatnak, vagyis állandó csíkokat és alakzatokat ‘véshetnek’ a képernyőre. Az igazság az, hogy a beégés veszélyét sokszor eltúlozzák: bátran tudjuk ajánlani a plazma- és a hátsó projektoros CRT monitorokat minden játékosnak.

Számítógépek

Manapság a televíziók rengeteg pluszszolgáltatást nyújtanak, és a csatlakoztatható eszközök száma is óriási. A rögzített pixelszámú TV képernyők például kiválóak számítógép monitornak is. Ha a TV-det egy nagy monitorként szeretnéd használni, hogy azont játsz, szörfözz a neten vagy bármi mást csinálj, összegyűjtöttünk pár dolgot, amire érdemes odafigyelned:

  • Minimum egy S-Video összeköttetésre van szükséged. Az S-Video bemeneteken a jobban fog kinézni a számítógép képe, bár ez sem közelíti meg egy számítógép-monitor képminőségét.
  • Maximum 640x480-as felbontást használhatsz a képcsöves TV-ken. Ennyi a legtöbb, amit a katódsugárcsöves technológia tud. A hátsó projektoros DLP és LCD, valamint a plazma- és a lapos LCD képernyőkön nagyobb felbontás is elérhető.
  • A VGA vagy DVI bemenet az igazán számítógépbarát megoldás. A magas árkategóriás TV-k esetében, ha annak képernyőjén keresztül szeretnéd számítógépes programjaidat használni, VGA-RGB bemenetet válassz, olyat, amilyet a számítógéped monitorja is használ. A digitális DVI bemenetek még jobbak, ezen kívül gyakran használni tudod a készülék HDTV bemenetét is egy speciális adapter segítségével, sőt, némi trükközéssel meg is jelenítheted a számítógép DVI kimenetéről kapott képeket.